Leczenie depresji poporodowej – jak powinny zapatrywać się na nie młode mamy?

0
170

Wizyta u psychiatry to przejaw troski o swoje zdrowie, a nie powód do wstydu. Młode mamy cierpiące na depresję poporodową powinny niezwłocznie udać się do odpowiednich specjalistów, którzy zapewnią im kompleksowe wsparcie. Dzięki poszerzaniu wiedzy na temat tego schorzenia, można szybciej rozpoznać je u siebie i zgłosić się po pomoc.

Depresja poporodowa – niebezpieczny zespół objawów

Według badań, na depresję poporodową cierpi około 10-20% młodych mam. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Niektóre kobiety są bardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia, ponieważ w przeszłości cierpiały już na depresję lub chorobę afektywną dwubiegunową. Inne zaś odczuwają brak wsparcia partnera, co powoduje rosnący smutek. Niestety w społeczeństwie utarło się, że ciąża i pierwsze miesiące życia dziecka to najpiękniejsze chwile dla każdej mamy. Przez to dokuczliwe objawy, do których należą wahania nastroju, drażliwość, zmęczenie i przygnębienie, są bagatelizowane i uważane za chwilowy stan. Faktycznie – po ciężkim porodzie i połogu, u wielu kobiet pojawia się baby blues. Jednak to zupełnie coś innego, niż depresja poporodowa. Przede wszystkim baby blues z reguły sam ustępuje i trwa stosunkowo krótko. Z kolei depresja poporodowa wymaga leczenia.

Leczenie depresji poporodowej – znaczenie terapii w procesie leczenia

Leczenie depresji poporodowej najczęściej trwa od 3 do 9 miesięcy, ale wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjentki. Zazwyczaj łączy się podejście terapeutyczne z przyjmowaniem leków antydepresyjnych. Psychoterapeuci próbują ustalić przyczynę wystąpienia schorzenia, jak również pomóc młodej mamie przystosować się do nowej roli. Z kolei leki pobudzają wytwarzanie związków chemicznych odpowiedzialnych za odczuwanie szczęścia. Dzięki temu terapia przynosi lepsze efekty, a pacjentka ma szansę wcześniej wyjść z choroby. Wizyta w poradni psychiatrycznej takiej jak https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-psychiczne-zwiazane-z-ciaza-i-pologiem/ jest więc sposobem na poradzenie sobie z dokuczliwymi objawami schorzenia. Leczenie depresji poporodowej będzie skuteczne, jeśli zostanie prawidłowo przeprowadzone. Ale aby tak było, potrzeba profesjonalnej opieki najlepszych lekarzy.

Leave a reply