Jak dobrać fotel do salonu? 5 kluczowych porad

0
263

Nie wiesz, jaki fotel do salonu kupić? Sprawdź 5 przygotowanych przez nas porad, aby znaleźć dla siebie idealny model, który sprawdzi się w Twoim domu!

1. Przeznaczenie fotela

Pierwszym krokiem, aby dobrać najlepszy fotel do salonu, będzie określenie jego przeznaczenia. Czy fotel ma służyć do wypoczynku, na przykład drzemki? A może ma być on używany do czytania książek albo oglądania telewizji?

W zależności od potrzeb można dobrać różne fotele do salonu, na przykład model typu uszak idealnie nadaje się zarówno do relaksu, jak i na rodzinne spotkania. Z koeli fotel obrotowy będzie kapitalnie nadawać się do wypoczynku.

2. Styl aranżacji salonu

Aby fotel wpasował się w aranżację wnętrza, bardzo duże znaczenie ma jego styl. Właśnie dlatego warto dopasować go tak, aby wpisywał się on w wystrój pomieszczenia.

Do salonów nowoczesnych świetnie sprawdzają się proste fotele o geometrycznych kształtach, natomiast do wnętrz klasycznych, skandynawskich, vintage fotele uszaki. Także świetnym wyborem może być fotel w stylu Chesterfield, czyli z ozdobnym pikowaniem, który pasuje do wnętrz tradycyjnych, kolonialnych oraz loft.

3. Materiał obiciowy fotela

Aby fotel był wygodny i wyglądał estetycznie, należy zwrócić szczególną uwagę na jego materiał obiciowy. Aktualnie do dyspozycji jest szeroka gama ciekawych wzorów i kolorów materiałów, co pozwala na uzyskanie ozdobnego efektu pasującego do każdego stylu aranżacji wnętrza.

Najczęściej fotele kupowane są jako wykończone tkaninami o płóciennych splotach, ale można także zdecydować się na designerski fotel welurowy czy fotel wykończony skórą naturalną lub ekologiczną.

4. Podstawa fotela

Duże znaczenie ma też podstawa fotela, która może przybierać różne formy. Fotel może być wykończony nóżkami – wyższymi albo niższymi. Najczęściej nóżki wykonane są z drewna albo z metalu. Dostępne są także fotele z podstawami obrotowymi, które najczęściej mają formę metalowego okręgu.

Można również zdecydować się na zakup fotela z kółkami, które pozwalają na łatwe przesuwanie mebla po podłodze. Tak model sprawdzi się wtedy, gdy fotel ma często zmieniać swoją pozycję.

5. Wymiary fotela

Nie można zapominać także o jeszcze jednej istotnej kwestii, czyli o wymiarach fotela. Mają one bardzo duże znaczenie zwłaszcza w mniejszych wnętrzach, w których liczy się każdy wolny centymetr.

Gdy kupuje się fotel przez internet, na stronach można od razu sprawdzić wymiary mebla i porównać je z miejscem, gdzie planuje się go ustawić.

Leave a reply