Czym jest wentylacja pokrycia i czy tak naprawdę warto zmniejszyć kubaturę poddasza?

0
586

Odpowiadając na pierwszą część pytania należy powiedzieć, że zastosowanie wszystkich (trzech) warstw do budowy dachu zmniejsza niebezpieczeństwo zawilgocenia izolacji termicznej, jednak nie daje stuprocentowej gwarancji, że będzie ona sucha. Od czego jest to zależne? Zależy to od zapewnienia właściwej wentylacji dachu, a dokładnie pozostawienia szczelin wentylacyjnych. Przepływające przez nie powietrze „wyprowadza” wilgoć na zewnątrz dachu. Aby powietrze właściwie cyrkulowało, konieczny będzie też wlot w okolicach okapu i wylot w obrębie kalenicy i grzbietów (naroży). Warto dodać, że jeśli to niezbędne, strumień powietrza wspomaga się dodatkowo dachówkami wentylacyjnymi.

Odpowiadając na drugą część pytania należy wiedzieć, że sprawność energetyczną budynku powinniśmy mieć na oku już w fazie (etapie) jego projektowania. W szczególności należałoby podjąć decyzję o tym, jaka przestrzeń ma być docelowo przeznaczona do ogrzewania. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie wszystkich skosów i wysokości do samej kalenicy, wnętrze poddasza będzie się wydawało (optycznie) bardziej przestronne, ale pozostanie wtedy większa kubatura do ogrzewania. Możemy ją pomniejszyć, „odcinając” ściankami niską część przy ścianach zewnętrznych, a sufitem – przestrzeń pod kalenicą. Choć pomieszczenia wygospodarowane na poddaszu będą mniejsze, ale w zamian tego w pełni funkcjonalne i zaoszczędzimy na ich ogrzewaniu.

Należy wiedzieć, że taka decyzja istotnie wpłynie na sposób ocieplenia poddasza. Generalna praktyczna reguła mówi, że w naszych (polskich) środkowoeuropejskich umiarkowanych warunkach klimatycznych najwłaściwsze będzie umieszczenie warstwy termoizolacyjnej od strony tej przegrody, która jest zimniejsza – warto przy tym dopowiedzieć na marginesie, że bez izolacji termicznej nie da się zapewnić komfortowych warunków do zamieszkania na poddaszu; mimo pojawienia się na rynku nowych materiałów wełna mineralna jest nadal najczęściej wybieranym produktem. Jeśli więc będzie użytkowana cała przestrzeń poddasza, wtedy materiały ociepleniowe muszą być umieszczone we wszystkich przegrodach zewnętrznych. Znów kiedy ograniczamy przestrzeń, ocieplenie musi być ułożone wokół części, która jest użytkowana. Warto dodać bardzo istotną informację – aby możliwe było ułożenie ocieplenia bez mostków termicznych, wtedy projekt powinien zawierać detale połączeń ścian oraz skosów połaci dachu. Odpowiadając więc na zakończenie na to pytanie wprost, warto zmniejszyć kubaturę poddasza, ponieważ wypływa z tego też wiele korzyści i wybór należy do nas. Dodajmy także uwagę ogólną na zakończenie (troszeczkę obok tematu) – wybór produktów do izolacji termicznej najlepiej zostawmy samemu wykonawcy.

Leave a reply