Jak kupić obligacje przez internet?

0
301

Coraz więcej osób interesuje się różnymi sposobami lokowania kapitału. Obligacje są znanym od dawna narzędziem inwestowania, a obecnie można je zakupić nawet przez Internet.

Co to są obligacje?

Obligacje to, mówiąc w skrócie, dłużne papiery wartościowe, które klient skupuje od konkretnego podmiotu – często jest to Skarb Państwa – by później uzyskać zwrot środków z nadwyżką. W momencie zakupu obligacji pożyczamy więc niejako pieniądze, którymi później państwo lub inny organ obraca na rynku. Zwrot, który dostajemy po określonym czasie, powiększony jest o konkretny, często ustalony wcześniej procent. Większość obligacji oferuje przewidywalny wzrost, jednak jest on zazwyczaj niewielki. Są jednak na rynku obligacje, których zysk jest nieprzewidziany i zależy od obrotu. Na tego rodzaju obligacjach można zarobić nieco więcej, ale równie dużo można stracić. Obligacje najbardziej stabilne najczęściej nie są zbyt intratne i wysoko oprocentowane. Same obligacje to skomplikowana i złożona kwestia. Nieco więcej o obligacjach doczytasz na obligacje24.com, jest to temat, który warto zgłębić, gdyż daje wiele różnych możliwości pozyskiwania dodatkowego kapitału.

Jak kupić obligacje przez Internet?

Obligacje można kupić w różnych miejscach. Są to banki, a także Punkty Obsługi Klientów Biura Maklerskiego. Jednak większość obligacji można obecnie kupić przez Internet. Sam proces kupowania obligacji online jest bezpłatny (nie trzeba płacić prowizji, jak na przykład w przypadku niektórych aplikacji do inwestowania,  umożliwiających obrót akcjami). Jest kilka różnych stron, które zajmują się sprzedażą obligacji. Jeśli chcesz kupić obligacje skarbowe, warto wejść na oficjalną stronę Skarby Państwa (obligacjeskarbowe.pl). Obligacje są jednak sprzedawane również przez firmy prywatne, są to tak zwane obligacje korporacyjne. Jeśli chcesz kupić obligacje konkretnej firmy, warto wejść bezpośrednio na stronę internetową placówki je oferującej.

Aby kupić obligacje online, wystarczy zarejestrować się na konkretnej stronie oraz wypełnić wszystkie wymagane dane. Następnie wysyła się przelew w kwocie, jaka wymagana jest dla konkretnej obligacji. Obligacje widoczne są w specjalnym panelu lub możemy ściągnąć je na swój dysk w innej formie.

Czy warto inwestować w obligacje?

Obligacje, zarówno skarbowe, jak i korporacyjne to w wielu przypadkach stabilny zysk. Dlatego też obligacje skarbowe były bardzo często wybierane przez Polaków, który z natury są nieufni w stosunku do innych instrumentów finansowych. Ta tendencja zmieniła się nieco w pandemii, kiedy nieco podupadło zaufanie społeczne odnośnie stabilności państwa, a giełda zaczęła być nieco żywszym rewirem. Warto jednak zaznaczyć, że choć obligacje w dużej mierze gwarantują zysk, to nie jest on na tyle duży, żeby zainteresować osoby, które chciałyby na tym instrumencie zarobić konkretne sumy. Warto więc element ten potraktować jak nieco wyżej oprocentowaną lokatę, z której mamy niewielki, ale regularny procent zysku lub zainteresować się nieco wyżej płatnymi obligacjami korporacyjnymi.

Leave a reply