Jak dobrać części do dojarek?

0
345
części do dojarek

Części do dojarek to ważny element wyposażenia, każdego gospodarstwa rolnego. Serwisowanie i ich regularna wymiana wpływają na stan techniczny dojarek oraz świeżość przechowywanego mleka. Dlatego warto wiedzieć, kiedy należy wymienić poszczególne części i jak dokonać właściwego wyboru.

Czy części do dojarek wpływają na świeżość mleka?

Mleko, które pobierane jest od zwierząt zagrodowych, najczęściej krów, musi być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby zachować świeżość. Jednak nie tylko metoda przechowywania ma znaczenie, ale również sposób, w jaki mleko zostało pobrane od krowy.

Co wpływa na psucie się mleka? Przede wszystkim bakterie, które znajdują się na powierzchni wszystkich urządzeń, naszych dłoniach, ubraniach, pojemnikach do przechowywania mleka.  Dlatego szczególnie ważne jest, aby urządzenia i ich wszystkie elementy, które służą do dojenia zwierząt, były regularnie czyszczone. Takie działanie pomoże nam w zachowaniu najwyższych standardów podczas poboru mleka i przedłuży jego świeżość.

Przy okazji warto pamiętać, że brak higieny pracy może doprowadzić do szybszego zużywania się części do dojarek, generując dodatkowe koszty. W skrajnych przypadkach zabrudzenie elementów może doprowadzić do zanieczyszczenia całej partii mleka, powodując znaczne straty w gospodarstwie. Pamiętajmy, że z czasem nagromadzone bakterie będą coraz trudniejsze do usunięcia z elementów urządzenia i w rezultacie może nas czekać szybsza ich wymiana.

Jak działają dojarki?

Dojarka to urządzenie, które służy do automatycznego poboru mleka od zwierząt zagrodowych. Na rynku mamy dostępne dojarki konwiowe, bańkowe i rurociągowe. Aby wydoić zwierzę, dojarka działa na podobnych zasadach, jak ludzkie ręce. W pierwszym cyklu urządzenie zasysa mleko, w drugim zaciska strzyk. Po wydojeniu mleko trafia przewodem do zbiornika, który utrzymuje go w niskiej temperaturze. Dzięki schłodzonej bańce mleko pozostaje świeże na dłużej i nadaje się do dalszego transportu.

Analizując funkcjonowanie dojarek, możemy zauważyć, jak ważna jest droga, którą pokonuje mleko od strzyku do schłodzonej bańki. Części do dojarek, takie jak przewód lub gumy strzykowe mają zasadnicze znaczenie dla zachowania świeżości mleka. Dlatego zaleca się, aby przewody były wymieniane raz na pół roku, a po każdym dojeniu dokładnie czyszczone.

Dodatkowo warto zauważyć, że dojarki są używane kilkukrotnie w ciągu dnia. Dlatego ich elementy są szczególnie narażone na zużycie lub zniszczenie. Jest to normalny proces i każdy hodowca bydła jest tego świadomy.  Niemniej, warto pamiętać, że serwisowanie części do dojarek wpływa również na sprawność samego urządzenia. Uszkodzone elementy mogą wpłynąć na szybszą eksploatację dojarki lub jej zepsucie, co może się negatywnie odbić na dochodzie z prowadzonej działalności rolnej.

Dobór odpowiednich części do dojarki

Jeżeli mamy wątpliwości, jak dopasować części wymienne do dojarki, to powinniśmy na początku zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Jeżeli takowej instrukcji nie posiadamy, możemy zwrócić się o pomoc bezpośrednio do producenta, który powinien nam doradzić w wyborze zużytych już części. Często instrukcję lub informacje na temat części zamiennych możemy znaleźć na stronie internetowej producenta, lub dystrybutora, u którego upiliśmy dojarkę.

Inną opcją na znalezienie odpowiednich części jest porównanie zużytych elementów dojarki z ofertą w sklepie stacjonarnych lub internetowym. Najczęściej na opakowaniu produktu możemy znaleźć informacje na temat wymiarów części oraz tego, do jakich urządzeń jest dedykowany. Na tej podstawie możemy dokonać wyboru, aczkolwiek warto też uzyskać poradę u wyspecjalizowanego sprzedawcy.

Na rynku możemy wybierać między częściami wyprodukowanymi z silikonu oraz z gumy. Oba materiały od lat z sukcesem są wykorzystywane w rolnictwie i hodowli zwierząt, spełniając restrykcyjne normy podczas procesu produkcji.  Ich wybór zależy, więc w głównej mierze od preferencji użytkowników oraz rodzaju wykorzystywanych dojarek. Wybierając części, miejmy na uwadze, że ich jakość wpływa zarówno na zgromadzone mleko, jak i sprawność całego urządzenia.

Leave a reply