Naruszenia w transporcie drogowym, które nie opłacają się Twojemu przedsiębiorstwu

0
366

Każda firma transportowa, aby móc przewozić towary, rzeczy czy ludzi, musi spełniać szereg warunków i posiadać odpowiednie zgody, licencje transportowe, certyfikaty. Każdy samochód, wymiana taboru, wszelkie zmiany w firmie powinny zostać niezwłocznie zgłoszone do licencji. Poza formalnym aspektem prowadzenia firmy przewozowej czy transportowej istnieje jeszcze mnóstwo elementów, które muszą zostać spełnione, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało poprawnie. Mowa tutaj między innymi o dbałość o pracowników, nie przeciążanie ich, gwarantowanie im odpowiedniego odpoczynku, wynagrodzenia i czasu wolnego między podejmowanymi kursami.

Pomimo licznych kontroli, a także informacji i ustaw prawnych ogólnodostępnych, bardzo często dochodzi do różnych zaniechań w firmie i na drodze. Każda firma, traktująca poważnie swoją działalność powinna mieć świadomość, że nie bez powodu ta branża wymaga licznych kursów, zaświadczeń, potwierdzenia kompetencji. Mimo wszystko, bardzo często w branży transportowej dochodzi do wielu przewinień, które zdecydowanie nie powinny mieć miejsca z uwagi na dobro firmy i ludzi, którzy wykonują w jej imieniu wszelkie zlecenia.

Reputacja Twojej firmy w transporcie drogowym

Jeżeli prowadzisz firmę transportową, to zapewne hasło licencje transportowe, wiele Ci mówi. Masz też pewnie świadomość, że aby otrzymać ten rodzaj pozwolenia na prowadzenie działalności transportowej, musisz między innymi posiadać dobrą reputację. Jeżeli już zainwestowałeś pieniądze i czas w uzyskanie niezbędnych dokumentów, to warto spełniać wszystkie wymogi przez cały okres prowadzenia firmy.

Wszelkie naruszenia związane z transportem drogowym możemy sprawdzić w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD). Przewinienia dzielą się na 3 grupy (PN – poważne naruszenie, BPN – bardzo poważne naruszenie, NN – najpoważniejsze naruszenie) i warto tutaj zaznaczyć, że system zlicza je wszystkie i np. 3 poważne naruszenia zamienia na 1 bardzo poważne naruszenie. Jeżeli przekroczymy 3 poważne naruszenia zostajemy poddani ponownym kontrolom i ocenie naszej reputacji.

Najczęstsze naruszenia w transporcie drogowym

Nawet jeżeli jesteś odpowiedzialnym przedsiębiorcą, który dba o firmę i swoich pracowników, mogłeś przeoczyć nowelizacje ustaw, mogły umknąć Ci zmiany, które niekiedy zachodzą szybko i dynamicznie. Poniżej znajdziesz kilka naruszeń i przewinień w transporcie drogowym, które pozwolą Ci ocenić, czy w Twojej firmie nie dochodzi do takich zaniechań:

  • Wykonywanie transportu drogowego bez licencji transportowej i zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika
  • Przekroczenie dziennego, tygodniowego lub dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu przez kierowcę
  • Brak odpowiednich przerw w prowadzeniu pojazdu i zapewnienia odpowiedniego okresu dziennego odpoczynku
  • Wykonywanie przewozu towarów lub osób pojazdem, który nie ma ważnego okresowego badania technicznego
  • Wykonywanie transportu drogowego pojazdem, który przekracza dopuszczalną masę i wymiary

Warto pamiętać, że każde naruszenie mniej lub bardziej poważne, albo nagromadzenie kilku przewinień w niedługim czasie może prowadzić do odebrania licencji transportowej, a tym samym do pozbawienia firmy przewozowej możliwości realizowania zleceń. Trzeba mieć też na uwadze, że ryzyko kontroli nie kończy się tylko na pouczeniu, ale w przypadku jakiegokolwiek naruszenia na przedsiębiorstwo nakładane są kary, w rożnych wysokościach w zależności od rodzaju popełnionego wykroczenia.

Leave a reply