Kurs pierwszej pomocy – jakie zagadnienia powinien poruszać?

0
400

Profesjonalne kursy pierwszej pomocy, mają na celu nie tylko nauczyć uczestników podstawowych technik ratowania życia, ale także, a może nawet przede wszystkim, oswoić ich z nietypowymi sytuacjami. Dzięki dobremu przygotowaniu, kursanci zyskują pewność siebie i w momencie, kiedy życie lub zdrowie faktycznie jest zagrożone, są w stanie szybko i skutecznie działać. Nie oznacza to jednak, że program takiego szkolenia w ogóle nie ma znaczenia. Warto, aby instruktorzy szczegółowo omówili kilka podstawowych zagadnień, takich jak poniższe. 

Kurs pierwszej pomocy – resuscytacja krążeniowo-oddechowa 

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o kurs pierwszej pomocy, jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Jednak zanim szkoleniowiec zacznie tłumaczyć, ile ucisków na klatkę piersiową należy wykonać, ważne jest, aby wyjaśnić, jak odnaleźć się w miejscu przykrego zdarzenia, zabezpieczyć pozostałe ofiary, jeśli na przykład są w szoku oraz sprawdzić, jak rozpoznać czy poszkodowany oddycha. Pozycja ustalona boczna również powinna wliczać się w instruktaż sztucznego oddychania. Kompetentny instruktor pouczy także, że równie ważne jak resuscytacja, jest wezwanie służb ratunkowych. 

Kurs pierwszej pomocy – defibrylatory AED 

Defibrylator AED wbrew pozorom nie jest sprzętem trudnym w użytkowaniu, głównie dzięki systemowi komend głosowych. Intuicyjna obsługa sprawia, że urządzenie może być używane nawet przez osobę, która nie należy do personelu medycznego. Przeszkolenie jednak bywa szczególnie użyteczne, kiedy chce się działać sprawnie i bez obawy, że zaszkodzi się poszkodowanemu. O kursach z udziałem defibrylatorów więcej przeczytasz tutaj https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Ćwiczenia odbywają się najczęściej przy użyciu defibrylatorów treningowych, które jedynie symulują impulsy elektryczne, co wielu kursantom zapewnia komfort psychiczny podczas zajęć. 

Kurs pierwszej pomocy – pierwsza pomoc w przypadku dziecka 

W momencie kiedy zagrożone jest życie dziecka, strach jest niemal równie duży, jak chęć udzielenia pomocy. Dobrze jest więc, jeśli na szkoleniu pojawia się instruktaż, jak postępować kiedy dziecko wymaga wykonania resuscytacji lub defibrylacji albo kiedy noworodek zadławi się jakimś przedmiotem. 

Leave a reply