Drukarka wielkoformatowa – co to jest i w jakich firmach warto ją stosować?

0
241
drukarka wielkoformatowa

Druk wielkoformatowy może pomóc Twojej firmie zwiększyć świadomość marki, promować nowe produkty lub usługi, promować specjalne wydarzenie i dotrzeć do nowych klientów. Jeśli reklamujesz się na dużym wydarzeniu, takim jak targi, festiwal muzyczny lub inne otwarte miejsce, Twoje materiały marketingowe muszą się wyróżniać. Nie zawsze jednak drukarka wielkoformatowa (jej kupno) jest w zasięgu Twojego budżetu! Czasem lepszym rozwiązaniem jest oddanie się w ręce specjalistów, którzy przygotują taki wydruk za Ciebie w firmie poligraficznej.

Co powinieneś wiedzieć o zaletach i wadach drukarek wielkoformatowych? Czy wiesz, w jakich biznesach mogą się przydać? Podpowiadamy i rozwiewamy Twoje wszystkie wątpliwości!

Co to jest druk szerokoformatowy i jak działa drukarka wielkoformatowa?

Druk wielkoformatowy, zwany również drukiem szerokoformatowym, dotyczy projektów wymagających specjalistycznego sprzętu drukarskiego (czyli takiego jak drukarka wielkoformatowa), który pomieści większe projekty drukarskie, jak plakaty, duże mapy lub wykresy, ekspozycje sklepowe, panele ścienne na targi, plany, banery, reklamy wielkoformatowe, takie jak: jako budowanie okładek i nie tylko.

Niezależnie od tego, czy chcesz się wyróżnić na dużej przestrzeni, aby przyciągnąć więcej klientów, wyświetlić szczegółowe informacje na większą skalę, czy coś innego, drukarka wielkoformatowa Ci to umożliwi.

Podczas gdy potrzeby niektórych firm w zakresie drukowania można zaspokoić za pomocą drukarek biurowych, drukowanie wielkoformatowe wymaga droższego i specjalnego sprzętu, który może pomieścić większe rolki papieru. Podczas gdy drukarka biurowa może zwykle obsługiwać papier o szerokości do 14 cali (czyli ok. 215,9 x 355,6 mm), drukarka wielkoformatowa może obsługiwać do 16 stóp.

Co można wykonać za pomocą druku wielkoformatowego?

Niektóre typowe rzeczy, które można wydrukować na drukarce wielkoformatowej:

 • Plany budowy, przestrzeni, budynku czy danego piętra
 • Plakaty
 • Banery winylowe
 • Oznakowanie zewnętrzne budynków
 • Zaczepy do okien
 • Podświetlane wyświetlacze (a raczej materiały, które umieszcza się w wyświetlaczach)
 • Panele ścienne na targi
 • Duże mapy lub wykresy
 • Kompozycje kolorów
 • Prezentacje biznesowe
 • Eksponaty z sali sądowej
 • Wyświetlacze w miejscu zakupu

Jakie są wady i zalety druku wielkoformatowego?

Druk wielkoformatowy ma wiele zalet, w tym możliwość drukowania na różnych nośnikach, takich jak twardy winyl, metal, pleksi i wiele innych, przy użyciu atramentu błyszczącego lub półbłyszczącego. Kiedy masz przed sobą tak szeroki wachlarz możliwości, możesz naprawdę wyróżnić swój marketing.

Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, drukarki wielkoformatowe są dostępne w różnych typach, takich jak wodne, solwentowe i UV.

 • Drukarki wodne zapewniają obrazy o wysokiej rozdzielczości i krótszy czas produkcji. Używają atramentu na bazie wody, a ponieważ nie wydzielają szkodliwych oparów, nie potrzebują wentylacji. Są dość niedrogie. Rodzaj papieru lub nośnika, który przechodzi przez drukarkę, musi mieć specjalną powłokę, aby atrament przywierał.
 • Drukarki rozpuszczalnikowe doskonale nadają się do projektów drukowania na zewnątrz, ponieważ zastosowany atrament jest trwały i może wytrzymać czynniki zewnętrzne, takie jak wysokie temperatury i promienie UV. Atrament jest odporny na zarysowania i można go drukować na elastycznych, niepowlekanych powierzchniach winylowych. Drukarki rozpuszczalnikowe wymagają systemu wentylacji.
 • Drukarki UV zapewniają najbardziej wszechstronne możliwości drukowania i mogą drukować na szerokiej gamie materiałów. Te drukarki wytwarzają najtrwalsze produkty. Używają atramentów na bazie lateksu i żywicy, ale są też atramenty lateksowe na bazie wody, które są lepsze dla środowiska. Jeśli używasz atramentu lateksowego na bazie wody, wentylacja nie jest potrzebna.

Leave a reply