Kontrolowanie mózgu nowym eldorado dla przedsiębiorstw technologicznych

0
241

Kontrolowanie mózgu nowym eldorado dla przedsiębiorstw technologicznych
Przyszłą granicą, którą wyznaczył sobie przemysł technologiczny, stanowi kontrola mózgu. Kontrola fal mózgowym jest w stanie udzielić pomocy upośledzonym i rozwijać neuro-marketing. Specjaliści z CES w Las Vegas utrzymują, że wiele przedsiębiorstw poinformowało o innowacjach w tym sektorze, gdzie połączyli swoją wiedzę inżynierowie, informatycy i eksperci od biomedycyny.

Mind-Control

Młody oddział BrainCo z siedzibą w Bostonie zaprezentował opaskę na głowę „Mind-Control”, która potrafi wychwytywać fale mózgowe, aby polepszyć zdolności koncentracji i diagnozować choroby. Nowe urządzenie będzie przydatne w kontrolowaniu automatyki domowej i pracy protez. „Urządzenie przetwarza fale dźwiękowe w sygnały elektroniczne”, zapewnił jeden z dyrektorów BrainCo, Zenuchan Lei. W CES zademonstrowano osobę, która nosi taką opaskę i dzięki temu może kontrolować funkcjonowanie sztucznej ręki. „Nowa technologia pozwala zapalać lub gasić światło, koncentrując się na jednej plamie”, stwierdził dyrektor.

Neutro-marketing

„Ta technologia może pomóc ludziom w pokonaniu zanikowego stwardnienia bocznego i porażenia czterokończynowego”, podkreślił generalny dyrektor OpenBCI. Nowy oddział południowokoreańskiego Looxidu zbudował urządzenie, które potrafi wykrywać fale mózgowe i ruch oczu. Zapewnia to jeszcze dokładniejsze odczytywanie myśli danego osobnika. „Żadne inne urządzenie nie potrafi połączyć tych dwóch funkcji jednocześnie”, twierdzi dyrektor, odpowiadający za operacje techniczne Looxidu Alex Chang.

Ból i przyjemność

Inni wystawcy zaprezentowali produkty związane z konkretną osobą (wearables), które mogą obniżyć rozprzestrzenianie się bólu w mózgu. Produkty te powodują, że pacjenci nie będą musieli uciekać się do zażywania środków przeciwbólowych o niepożądanych skutkach ubocznych. Technika „neuro-feedback” jest stosowana również przez przedsiębiorstwo kanadyjskie Interaxon, które proponuje opaski typu „Muse”. Umocowuje się je na czole i za uszami, co pozwala mierzyć fale mózgowe i usprawniać techniki medytacyjne. „To jest jak gimnastyka. Muskuły się nie rozwijają, gdy się nad nimi nie pracuje regularnie. To samo dotyczy mózgu”, twierdzi dyrektor Newsome Rosenthal.

Przedsiębiorstwo Nervana z siedzibą na Florydzie zaprezentowało w CES technologię, pozwalającą zwiększyć przyjemność umysłową przenoszoną poprzez muzykę, powodując rozprzestrzenianie się neuroprzekaźników jak dopaminy lub serotoniny. „Zostaje wysyłany sygnał za pośrednictwem nerwów i to sprzyja odprężeniu”, zadeklarowała szefowa firmy Ami Brannon, oświadczając, że niektóre z osób odczuwają euforię. „Nie chodzi o kontrolowanie mózgu. Uzyskujemy dostęp do systemu nerwowego, aby pobudzać mózg do produkcji dopaminy”, dodała.

Leave a reply