Kim jest dietetyk i kto może skorzystać z jego usług?

0
344

Dietetyk to specjalista z zakresu żywienia i żywności. Jego zadaniem jest opracowywanie zaleceń dietetycznych nie tylko dla osób zdrowych, ale także chorych, dla których odpowiednia dieta może wiązać się z poprawą stanu zdrowia. Kto może skorzystać z usług dietetyka?

Czym zajmuje się dietetyk?

Pomimo tego że układanie zdrowych i zbilansowanych jadłospisów to pierwsze, co nasuwa się osobom myślącym o zawodzie dietetyka, to jednak zakres jego obowiązków jest o wiele szerszy. Obejmuje między innymi:

  • ustalanie planów żywieniowych dla konkretnych osób, tak aby były one dopasowane do ich stanu zdrowia oraz indywidualnych uwarunkowań,
  • prowadzenie edukacji żywieniowej,
  • tworzenie planów profilaktyki zdrowotnej,
  • sporządzanie diety leczniczej dla pacjentów,
  • opracowywanie jadłospisów,
  • wykonywanie pomiarów antropometrycznych, obejmujących masę ciała, wzrost i obwody,
  • wykonywanie analizy składu ciała,
  • pomoc w dobraniu dopasowanej suplementacji,
  • monitorowanie efektów diety.

Kto może zgłosić się do dietetyka?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dietetyk Śląsk jest specjalistą, który zajmuje się nie tylko odchudzaniem. W obszar jego działalności wchodzi także dietoterapia – wsparcie żywieniowe przy określonych problemach zdrowotnych.

Z pomocy dietetyka mogą skorzystać osoby, które rozpoczynają proces leczenia onkologicznego. Z racji tego, że jednym z głównych powikłań w terapii onkologicznej jest niedożywienie, wsparcie dietetyka może okazać się w jej trakcie bezcenne.

Dietetyk wspomaga nie tylko osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Równie dobrze może udzielić pomocy osobom, które chcą przybrać na masie ciała, ale jednocześnie chcą zrobić to w sposób zdrowy i odpowiedzialny.

Do dietetyka mogą udać się także pacjenci, którzy cierpią na różnego rodzaju alergie, nietolerancje, a także insulinoodporność, nadciśnienie tętnicze bądź też cukrzycę. Prawidłowa dieta pełni bardzo ważną rolę w łagodzeniu objawów różnych chorób przewlekłych, a dietetyk dysponuje wiedzą na ten temat.

Wskazaniem do wizyty u dietetyka może być także planowana ciąża, uprawianie określonego rodzaju sportu, regularny wysiłek fizyczny, przygotowanie do operacji, bądź też dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Czy dietetyk jest lekarzem?

Pacjenci często zastanawiają się, czy, biorąc pod uwagę wykształcenie i uprawnienia, dietetyk jest lekarzem. Otóż, prawny punkt widzenia mówi jasno – dietetyk nie ukończył studiów medycznych, nie może więc nazywać się lekarzem, ani wystawiać zwolnień i recept. Niemniej jednak, pełni bardzo istotną rolę w leczeniu różnego rodzaju schorzeń – często bez przeprowadzenia konsultacji z nim skuteczne leczenie staje się bardzo utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Wiedza dietetyka pozwala mu łączyć objawy chorobowe z nieprawidłowo skomponowanym jadłospisem. Nic nic dziwnego, że na zatrudnienie dietetyków coraz częściej decydują się placówki edukacyjne, sanatoria, uzdrowiska, ośrodki sportowe, przychodnie, szpitale, a także poradnie specjalistyczne.

Leave a reply