5 najważniejszych funkcji olejów silnikowych

0
157

Olej silnikowy jest niezbędną częścią każdego pojazdu, dlatego warto znać wszystkie jego funkcje. W poniższym artykule, przedstawiamy każdą z nich w bardzo przystępny sposób. Świat motoryzacji wcale nie musi być skomplikowany, dlatego zapraszamy do lektury.

1. Zmniejszenie tarcia

Główna funkcja olejów silnikowych to smarowanie ruchomych części silnika. Bez tego, cały mechanizm nie ma prawa działać, ponieważ wszystkie metalowe części potrzebują odpowiedniego poślizgu. Ponad to, olej zapewnia ochronę przed przegrzaniem się poszczególnych elementów, tworząc film olejowy. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej lepkości oleju do modelu auta.

2. Chłodzenie części

Kolejna bardzo ważna funkcja oleju silnikowego, jest ponownie związana z temperaturą, a mowa tu o chłodzeniu części silnika. Jest to bardzo istotne przy nowoczesnych modelach aut. Olej ma za zadanie odbierać ciepło z elementów takich jak: tłoki, wirniki turbosprężarek czy panewki wału korbowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysoką temperaturę samozapłonu oleju silnikowego oraz jego odpowiednią stabilność temperaturową.

3. Uszczelnianie

Olej silnikowy odpowiada również za uszczelnianie poszczególnych elementów. Mowa tu o tłokach, pierścieniach i cylindrach. Dzięki temu, silnik posiada zapewnioną odpowiednią kompresję, która wymagana jest do rozwinięcia pełnej mocy i ograniczenia spalania oleju.

4. Utrzymanie czystości

Każdy wie, że utrzymanie każdego sprzętu w czystości, wydłuża jego żywotność. Taka sama reakcja następuje w przypadku silnika. Odpowiedni olej, może znacząco wpłynąć na czas użytkowania sprzętu. Dzięki niemu odkłada się o wiele mniej nisko- oraz wysokotemperaturowych zanieczyszczeń, które ulegają rozproszeniu.

5. Zapobieganie korozji

Odpowiedni olej silnikowy, przyczynia się również do zmniejszenia podatności silnika na korozję. Dodatki zwiększające liczbę TBN – czyli liczbę zasadową, powodują neutralizację kwaśnych produktów spalania.

Jak widać, oleje silnikowe to produkty o wielu zastosowaniach. Na stronie http://al-cor.pl/, znajdziemy ich szeroką ofertę. Zadbaj o swój silnik już dziś!

Leave a reply