Najlepsi polscy żużlowcy w historii.

0
208

“Czarny sport” jak potocznie określa się żużel ma wierne grono zagorzałych fanów i wielbicieli. Każde zawody  przyciągają tłumy kibiców stęsknionych emocji, wyścigów i rywalizacji na granicy niebezpieczeństwa. Dlatego też zawodnicy odnoszący sukcesy w “czarnym sporcie” stają się rozpoznawalni i cieszą się ogromnym uznaniem kibiców. Kto już zapisał się w historii tego sportu, a kto dopiero zdobywa szlify i wysuwa się na prowadzenie? Oto pięciu najbardziej znanych, utalentowanych  i lubianych polskich żużlowców. 

Tomasz Gollob

Jeden z najbardziej uzdolnionych i utytułowanych żużlowców w historii „czarnego sportu”. Ze swojej pasji uczynił pomysł na zawodowe życie. Siedem razy zdobył mistrzostwo świata w żużlu, nie sposób policzyć, ile razy był mistrzem Polski. Sukcesy zdobywał także zespołowo. Związany z Bydgoszczą, gdzie się urodził. Wypadek, któremu uległ w czasie treningu w 2017 roku, wstrząsnął całą Polską. Od tamtego momentu Gollob jest sparaliżowany od pasa w dół, ale co godne podziwu, codziennie walczy o to, by zejść z wózka inwalidzkiego. Postawa godna prawdziwego sportowca i mistrza.

Jerzy Szczakiel

Młodzi kibice być może nie znają tego nazwiska, choć Jerzy Szczakiel zapisał się w historii “czarnego sportu”. Był wychowankiem Kolejarza Opole i pierwszym polskim indywidualnym mistrzem świata. Po zakończeniu kariery próbował przekazywać swoją wiedzę innym adeptom żużla i pracował jako trener. Zmarł niespełna rok temu, 1 września 2020 roku. W sporcie żużlowym człowiek – legenda. Swoimi sukcesami przyciągał na stadiony nawet  tych, którzy nie interesowali się “czarnym sportem”. To on przetarł ścieżki współczesnym mistrzom speedweya.

Bartosz Zmarzlik

Nie tylko fani tego wymagającego i niebezpiecznego sportu z ciekawością przyglądają się karierze Zmarzlika, żużlowca, który cały czas się rozwija. W 2019 roku został trzecim Polakiem ( po Szczakielu i Gollobie), który zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata. Niedawno obronił ten tytuł po raz kolejny. Niezwykle skromny, utalentowany i pracowity cieszy się ogromną sympatią kibiców.  Czekamy na kolejne sukcesy młodziutkiego, aktualnego mistrza “czarnego sportu”.

Maciej Janowski

Żużlowiec pochodzący z Wrocławia. Sukcesy osiąga drużynowo i indywidualnie. Związany ze Spartą Wrocław i ligą szwedzką. Zdobywa kolejne tytuły mistrzowskie. Sportowiec podkreśla, że zamiłowanie do “czarnego sportu” wpoił mu ojciec, który zabierał go na wrocławski stadion na każde zawody.

Jarosław Hampel 

Trzykrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata, wielokrotnie stawał na podium Drużynowych Mistrzostw Świata. Niezwykle zdeterminowany i pracowity. Wykazywał się iście sportową postawą, gdy walczył z kontuzjami. Uwielbia sporty ekstremalne i podkreśla, że bez “czarnego sportu” nie wyobraża sobie życia.

Żużel to sport niezwykle widowiskowy, ale też niebezpieczny. Wie o tym każdy kibic tego sportu. Fanom “czarnego sportu” zapewne znana jest strona http://torunskiebilety.pl/, bo właśnie w tym mieście odbywa się wiele ekscytujących wydarzeń żużlowych.

Leave a reply