Zasady sportu żużlowego

0
912

Sport żużlowy, pomimo że ma niedługą historię, skupia wielu fanów i miłośników. Jego początki sięgają pierwszej części poprzedniego wieku, ale nie oznacza to, że może być zaliczany do drugiej kategorii. W Polsce pierwsze zawody były organizowane już w latach 30-tych, przed II wojną światową. Jeżeli interesuje Cię ten sport, warto poznać jego zasady. Jest ich całkiem sporo, ale w tym artykule w prosty i przystępny sposób wyjaśniamy najważniejsze!

Jak liczyć punkty w sporcie żużlowym? Zerkamy do tabeli

Co ciekawe, sport żużlowy można zaliczyć zarówno do sportów indywidualnych, jak i drużynowych. Co to oznacza w praktyce? Otóż zawody mogą być organizowane na wiele różnych sposobów – zawodnicy mogą startować indywidualnie, w parach albo w większych grupach, czyli drużynach. Punkty zawodników każdej z drużyn są sumowane, a następnie wpisywane do tabeli. Klasyczny żużel ma taką zasadę, że zwycięstwo daje zarówno drużynie, jak i zawodnikowi 3 punkty do tabeli, drugie miejsce – 2 punkty, a trzecie – 1 punkt. Zawodnik, który dotrze do mety jako ostatni lub zupełnie nie zakończy wyścigu, może pożegnać się z punktami, ponieważ nie są mu przyznawane.

Punktacja przy zawodach drużynowych w żużlu: jakie są zasady?

Drużynowe zawody w żużlu oznaczają mecze, w których biorą udział 2 drużyny, ale również tzw. czwórmecze (cztery drużyny). Czasami zdarza się, że w zawodach biorą udział również odpowiednio trzy drużyny lub pięć – odpowiednio będą to wtedy trójmecze oraz pięciomecze. Przy meczach zgodnie z obowiązującą tabelą biegową ściga się po 2 zawodników z każdej z rywalizujących drużyn. Co ciekawe, przepisy szczegółowe mogą być tutaj rozbieżne w zależności od kraju – polska liga stosuje 15-biegową tabelę, ale np. w Danii obowiązuje nieco mniej, bo tylko 14 pozycji.

Zawody indywidualne – zasady przydzielania punktów

W przypadku żużlowych zawodów indywidualnych regułą jest to, że każdy uczestnik może pojawić się na torze cztery albo pięć razy po to, aby spotkać się raz z każdym zawodnikiem. Bywa, że stosowana jest dodatkowo też tzw. tabela biegowa, w której tak naprawdę pozycja w danym biegu ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób zostanie obsadzony następny bieg. Wtedy poszczególne wyniki na bieżąco mogą zadecydować o tym, że słaby zawodnik odpadnie – wszystko po to, aby na podium spotkali się jedynie najlepsi.

Specyficzne zasady żużlowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Sport żużlowy może być uprawiany w różnych warunkach. Jako kibic z pewnością wiesz, że na torach trawiastych warunki są zupełnie inne niż w przypadku klasycznego wyścigu. To wszystko sprawia, że różnią się również same zasady dotyczące sportu oraz przydzielania punktacji. Co ciekawe, w Polsce przez pewien czas obowiązywała tzw. kalkulowana średnia meczowa skrótowo nazywana KSM zawodnika. Była ona liczona jako czterokrotność średniej liczby punktów zawodnika na bieg w sezonie poprzednim z uwzględnieniem punktów bonusowych. Wprowadzono ją w celu likwidacji dominacji klubów i wyrównania poziomu ligi polskiej.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Leave a reply