Farba kredowa — najważniejsze informacje

0
619
farba kredowa

Chcesz nadać swoim meblom lub innym powierzchniom drewnianym nowe życie? Z pomocą przychodzi farba kredowa, czyli barwnik wyprodukowany na podstawie specjalnych wypełniaczy. Dzięki temu możesz cieszyć się mocnym nasyceniem koloru nawet na tak trudnych powierzchniach jak te ceramiczne czy drewniane/drewnopodobne. Co dokładnie musisz wiedzieć o farbie kredowej, aby poprawnie jej użyć?

Co to jest farba kredowa?

Farba kredowa to preparat, który pokochał każdy majsterkowicz. Okazuje się bowiem, że nie trzeba wydawać wielu tysięcy złotych na stylowe meble czy dodatki drewniane, aby miały oryginalny i ciekawy wygląd, a przy tym wykazywały również trwałość. To wszystko można osiągnąć za pomocą puszki farby emaliowej, w skład której wchodzi kreda, woda oraz dodatki tj. pigment (w zależności od marki i odcienia).

Wyjątkową zaletą, jaką ma farba kredowa jest to, że nie musimy zdzierać poprzednich barwników, którymi była ozdobiona dana powierzchnia, aby pomalować przedmiot farbą kredową. Niemal w każdym innym przypadku jesteśmy zobligowani do przeprowadzenia szlifowania i odtłuszczania, co znacznie wydłuża proces malowania. Należy zaznaczyć jednak, iż jeśli poprzednia farba łuszczy się lub ma skłonność do przebarwień, trzeba pozbyć się jej, aby nie pojawiło się ryzyko odparzenia farby kredowej.

Farba kredowa — typy

Choć powszechnie używa się sformułowania „farba kredowa”, to w praktyce wyróżniamy wiele rodzajów substancji, które kwalifikuje się pod tę nazwę. Do podstawowych rodzajów tego typu farb należą te o bazie kazeinowej, mineralnej, klejowej, magnetycznej, żywicowej i olejowej. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Zacznijmy więc od końca, czyli od wspomnianej farby kredowej na bazie oleju. Płyn tworzony jest dzięki zmieszaniu oleju pochodzenia naturalnego i wody, przez co powstaje emulsja. Do tak przygotowanej substancji dodajemy barwnik i powstaje wyjątkowo trwała farba kredowa, która nadaje się także do stosowania na zewnątrz.

Innym typem bardzo odpornej na uszkodzenia emulsji jest farba kredowa na podstawie żywicy. Czasem do jej produkcji używa się żywic naturalnych, jednak przez wzgląd na cenę surowca, częściej korzystamy z żywic syntetycznych. Przedmioty pomalowane farbami żywicznymi są odporne na zadrapania, a także zabrudzenia.

W środku stawki znajduje się farba kredowa o charakterze magnetycznym. Do płynu dodawane jest żelazo, dzięki czemu pomalowane nim przedmioty przyjmują później właściwość magnesu tj. przyciągają metalowe przedmioty. Choć farbę magnetyczną stosuje się w budownictwie stosunkowo rzadko, stanowi ona zaskakującą odmianę i alternatywną propozycję, dla tych, którzy nie lubią nudy.

Kolejny popularny typ to farba kredowa klejowa. Aby ją utworzyć mieszany kredę z klejem pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej jest to klej skórny lub kostny. Choć nie brzmi to przyjemnie, farba ta jest wytrzymała, dlatego sporo osób decyduje się na jej używanie.

Przedostatnie farba kredowa, która zostanie przedstawiona w niniejszym artykule to tzw. mineralna kredówka. W jej skład wchodzą krzemiany, co sprawia, że po zaschnięciu farba tworzy bardzo twardą i wytrzymałą powłokę. Z drugiej strony jednak drewno nadal może oddychać, gdyż jest to płyn przepuszczalny.

Ostatnia farba kredowa to ta kazeinowa. Z pewnością kojarzysz ten środek z przemysłem spożywczym, ponieważ jest to jedno z białek dostępnych w mleku krowim. Dzięki takiej farbie możemy uzyskać niezwykły efekt dekoracyjny, ponieważ najlepiej nadaje się ona do zrobienia kontrolowanych, stylowych przetarć.

Farba kredowa — podsumowanie

Choć farba kredowa ma wiele rodzajów i możesz początkowo nie wiedzieć, na który typ się zdecydować, po przeczytaniu tego artykułu z pewnością będziesz w stanie sprecyzować już, jaka konkretnie farba jest Ci potrzebna. Niezależnie jednak czy zależy Ci na farbie przemysłowej, do użytku zewnętrznego, a może dekoracyjnego, pamiętaj, aby zawsze wybierać sprawdzone firmy, które nie oszukują w składach produktów. Tylko w taki sposób możesz bowiem zdobyć farbę kredową wytrzymałą na lata!

Leave a reply