Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?

0
406

Olejki eteryczne to właśnie te substancje, którym w dużej mierze rośliny zawdzięczają swoje dobroczynne właściwości. To w nich tkwi tajemnica relaksującej lawendy, odświeżającej mięty czy pobudzającej pomarańczy. Olejki eteryczne stosować można na różne sposoby, ale jak robić to bezpiecznie?

Czym są olejki eteryczne

Olejki eteryczne to związki lotne, które tworzone są w specjalnych komórkach wydzielniczych roślin. Znajdują się one we wszystkich częściach rośliny: łodydze, korzeniach, kwiatach czy liściach. Jednak stężenie olejków eterycznych jest różne w różnych częściach i gatunkach roślin. Np. goździkowiec ma najwięcej olejków w pąkach, a róża w płatkach kwiatów, z kolei mięta – w liściach. Olejek pomarańczowy pozyskuje się przede wszystkim z pomarańczowej skórki.  Olejki eteryczne mają właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Można je izolować z roślin i w postaci stężonej lub rozcieńczonej stosować w kosmetykach, aromaterapii, a nawet stosować doustnie.

Jak się stosuje naturalne olejki eteryczne?

Olejki eteryczne stosuje się bezpośrednio na skórę, rozcieńczone w fazie olejowej lub w kosmetykach – kremach, balsamach, peelingach do ciała. Drugim popularnym sposobem stosowania olejków eterycznych są inhalacje oraz aromaterapia, czyli metoda wziewna. Ostatnim sposobem jest spożywanie olejków. Warto jednak wiedzieć, że tylko niektóre olejki można stosować doustnie. Spożywanie olejów bez rozcieńczenia i bez konsultacji ze specjalistą ziołolecznictwa lub medycyny naturalnej może się wiązać z zatruciem, poparzeniem lub podrażnieniem przełyku czy żołądka. Bardzo istotne jest, aby nie stosować doustnie olejków u dzieci. W przypadków maluchów dopuszczalne jest jedynie stosowanie wziewne lub na skórę. U najmłodszych najczęściej stosuje się inhalacje przy infekcjach dróg oddechowych (olejek sosnowy lub eukaliptusowy) oraz aplikację na skórę w kosmetykach.

Warto wiedzieć, że olejki mogą pełnić funkcję naturalnych odświeżaczy powietrza oraz funkcję aromatyzującego płynu do płukania tkanin. Jeśli zastosujemy np. olejek z drzewa herbacianego będzie miał on również funkcję odkażającą. Często wykorzystuję się tę właściwość olejku do prania i płukania dziecięcych pieluch wielorazowych.

Aromaterapia – wpływ na organizm

Najczęściej stosowaną w polskich domach metodą wykorzystywania olejków eterycznych jest oczywiście aromaterapia. Na czym polega? Mikrocząsteczki zapachowe dostają się za pośrednictwem naszego układu oddechowego do organizmu i tam uwalniają swoje właściwości. Olejki mogą działać delikatnie antybakteryjnie, relaksująco czy pobudzająco. Znane jest stosowanie aromaterapii nie tylko w stanach obniżeniu nastroju i stresu, ale także przy bezsenności i bólach głowy. Istnieją olejki, które mają działanie wykrztuśne (olejek sosnowy).

Aromaterapia nie jest metodą, która może leczyć poważne schorzenia, ale z pewnością może wspomagać ich leczenie. Naturalne olejki eteryczne mogą z powodzeniem pomagać nam w codziennym życiu, gdyż piękne zapachy mają większy wpływ na nasz nastrój niż nam się wydaje.

Leave a reply